Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2013
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, ca 7,5-8 mm, något barocka, längd 40 cm, vissa skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 3,5-6 mm, längd 48 cm, lås i sterling silver, knutet.
RING, 18K vitguld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, J A Persson, Stockholm 1944, slitna klor.
ARMBAND, sterlingsilver, citriner, längd 18,5 cm, vikt 29,6 g, nagg på 2 stenar, något slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, 27 safirer, 10 safirer med nagg eller mindre skador, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TCa/VS-SI, nagg på en diamant, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
SORGSMYCKEN, armband, brosch, silver, vitmetall, svarta stenar, längd 18,5 cm, säkerhetskedja, broschens längd 4,5 cm.