Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2013
GEORG JENSEN, armring, nr 206, Möbius, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, längd ca 19 cm, vikt 55,6 g.
WIWEN NILSSON, sked, silver, längd 16,8 cm, signerad Wien Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1945, gravyr. (d)
ALTON, ring, 18K vitguld, 7 briljant- och åttkantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW/VS, Falköping 1974, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, Finland 1992, stl 17,75 mm, vikt 10,1 g.
HÄNGE, grön och ljusgrön B-jade, rund platta 4,15 cm, 18K guld, delvis rodierat, jade cert Nr 12.0364, vikt 18,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 6,5 g.
ARMRING, sterlingsilver, delvis förgylld, turmalin, Michael Hamma Stockholm 1987, diameter 5,3 cm, vikt 37 g, påse.
CREOLER, 18K guld, 2 par påhäng, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,0 mm, hjärtan, vikt 8,5 g.
RING, 18K vitguld, ca 90 briljantslipade diamanter, ca 2,00 ctv, ca TW-TCR/VVS-VS, stl 15,5 mm, svensktillverkad, vikt 8,4 g.
Ädelstenar Övrigt
30 FÄRGSTENAR, rökkvarts, citriner, peridoter, blå topaser, ametister, granater, m.m., ovalslipade, i vit box, ca 30 ctv, (ca 1 ct/st).