Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2013
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCR(I)/ VVS, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
CHOPARD, ring, Happy diamonds, 18K guld, refnr. 82/289, serienr. 9626578, 15 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 7,6 g
CHOPARD, örhängen, 18K guld, "Happy diamonds", ref. 83/4854, serienummer 9712247, 2 briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ca TW/VVS, stift, vikt 4,4 g.
CHOPARD, hänge/kedja, 18K guld, " Happy diamond", ref. 5222, 36 briljanter ca 0,40ctv längd 42,5 cm, vikt 13,5 cm.
DIAMANT, briljantslipad, 0,81 ct, CR(J)/loupe clean, HRD cert 12003290007, plomberad, stenkuvert.
DIAMANT, briljantslipad, 0,40 ct, TCA(K)/loupe clean, HRD cert 12004410002, plomberad, stenkuvert.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, vikt 1,2 g, stift.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 carréslipade vita safirer, D Ekström AB, Falköping 1966, vikt 6,8 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 142, Möbius, sterlingsilver, clips, vikt 9,8 g, originaletui.
BÄGARE, sterlingsilver, hamrad yta, Svedboms, Vetlanda 1979, höjd 5,6 cm, vikt 100,2 g.
ENGELBERT, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,02 ct, ca W/P, Stockholm 2005, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W/VS, Stockholm 2006, stl 17,25+ mm, vikt 4,8 g.
12 BÄGARE, på fot, silver, förgyllda insidor, Cesons, Göteborg 1975, en från 1967 samt med gravyr, totalvikt ca 600 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, längd 7 cm, Henry Monsen Guldsmedjan, Linköping 1955, vikt 25,4 g, krokar, bucklor.
LAPPONIA, collier, 18K guld, hänge i organisk form, stavlänk, Finland 2002, längd 41 cm, vikt 6,5 g.