Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2013
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 7 rosa safirer, 3 safirer med mindre skador, 26 briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Stockholm 2007, stl 17,5 mm, vikt 14,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13,3 mm, troligen prasioliter, 1 skadad, krokar, vikt 10,0 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, vågig form, hamrad yta, innermått 6,7 x 6,4 cm, Stockholm 1987, vikt 33,4 g.
KARL LAINE, armband, sterlingsilver, bergkristall, Finland Turku 1999, längd 16 cm, vikt 7,5 g.
GEORG JENSEN, collier, Artist pendant of the year 2003, sterlingsilver, Isabell Kristensen, längd 47 cm, vikt 7,4 g, originalask.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, 2,03 ct, kuddslipad, naturliga håligheter (2 på ovansidan och 2 på undersidan).
PANDORA, collier, sterlingsilver, troligen blå topaser, längd 42,5/45 cm, vikt 6,1 g.
PANDORA, hänge/kedja, sterlingsilver, gula cz, nagg på en sten, längd 42/45 cm, vikt 6,1 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,18 ct, River(E)/VVS1, slipning mycket god, SDI certifikat I 2118,
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 5,78 ctv, ca W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 10,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,59 ct v, ca TW/VS, 15 rubiner, ca 0,75 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,1 g, huggies.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, 1,24 ct, hjärtslipad, naturlig hålighet på undersidan, inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, silver, cabochonslipad aventurinkvarts, hängets längd 5 cm, kedjans längd 60 cm, vikt 29,4 g.