Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2013
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fantasiform, 2 odlad pärlor ca 4,8 mm, längd 3,5 cm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, gula och oranga safirer, stl 17 mm, vikt 12,6 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/SI, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, gula och vita/SI, stift, vikt 2,0 g.
GEORG JENSEN, kedja/hänge, Fusion, 18K rött/vitt/gult guld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, TW/VS, kedjans längd 45 cm, originaletui.
COLLIER, 18K guld/vitguld, blå topas med nålinneslutningar, 8 briljanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS-SI, Guldsmederna Schutz Lindahl, Uppsala 1982, längd 50 cm, vikt 65,6 g.
PANDORA, collier, sterlingsilver/14K guld, 10 berlocker, 2 klämstoppar, säkerhetskedja, längd 50 cm, vikt 72,8 g.
RING, 18K guld, rund fasetterad citrin, stl 17,5 mm, tillverkad i Finland, svensk kontrollstämpel, vikt 11 g.
LAPPONIA, armring, Salamander, sterlingsilver, akryl, Finland 1974, längd ca 17 cm, vikt 31,7 g.
LAPPONIA, ring, Darina´s Tear, sterlingsilver, akryl, Finland 1974, stl 15,75 mm, vikt 13,7 g.
DIAMANT, 0,60 ct, briljantslipad, Wesselton(H)/VVS1, HRD Diamond Identification Report No 12033344043, Proportions VG, Polish EXC, Symmetry VG.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, kedjans längd 42 cm, vikt 7,2 g, kedjan måste fästas av guldsmed.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,18 ct, ca TW(F-G)/SI2, samt 2 briljanter ca 0,24 ctv, den ena skadad, den andra ca TCr/P1, ringen stämplad Schalin, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, Stockholm, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS, vikt 1,1, stift.
LISEN STIBECK, ring, 18K rodierat guld,12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 15,1 g, spricka i guldet.