Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj 2013
RING, 18K guld, 3 röda glasstenar, Finland 1809, stämplad EB, stl 18,5 mm, vikt 1,3 g, något bucklig ringskena.
RING, 18K guld/silver, cabochonslipad ametist 13 x 10 mm (tunna repor), omgiven av 13 antikslipade och 1 rosenslipad diamant ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa/SI (flera har mindre skador), samt 28 små rosenslipade diamanter ca 0,28 ctv, skenan stämplad av Kurt Ribbhagen i Stockholm år 1943, stl 17,75 mm, vikt 7,5 g, etui.
RING, 18K guld, 3 röda glasstenar, troligen Johan Lindroos Finland Kristinestad, 1800-talets andra hälft, stl 18,5 mm, vikt 1,7 g, bucklig ringskena.
Accessoarer Övrigt
ANTIK FINGERBORG i 18K guld med karneol och blå emalj (emaljen skadad), gjord av Jonas Wilhelm Laurén i Stockholm 1844, vikt 3,4 g.
SIGVARD BERNADOTTE, 6 skedar, sterlingsilver, Unicef skeden, längd 15 cm, Stockholm 1979, vikt totalt 230,2 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCR/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, 1 diamant har ett nagg i rondisten.
HÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 7,00 ct, 54 briljanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 prinsesslipade diamanter ca 2,36 ctv, ca W/VVS-VS, stift/clips, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, 60 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 7,2 g.
BROSCH, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 1 briljantslipad diamant ca 0,05 ctv, vikt 12,4 g, längd 5,5 cm.
RING, 18K guld, karneol, Carl Zetterström i Stockholm år 1803, stl 20,25 mm, vikt 12,7 g, synlig storleksändring.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, lås 18K vitguld, 7 odlade pärlor, längd 46 cm.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W/VS, London 1994, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
MATSERVIS, 89 delar, silver, variant på Snäck, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 1 såssked, Markströms Uppsala 1940-tal, vikt 3787,9 g.