Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj 2013
HÄNGE/KEDJA, silver, hänge av Theresia Hvorslev 1972, 6,7 x 4,5 cm, längd 60 cm, vikt 51,8 g totalt.
CLAES GIERTTA, armring, sterlingsilver, Stockholm 1993, längd ca 17 cm, vikt 80,4 g, originalask.(d)
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,05 ctv enligt gravyr, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, Cr(J)/SI1, DIA diamond grading report, Guld-Bros AB, Stockholm 2010, stl 15,25 mm, vikt 6,2 g.
COLLIER, ametister, odlade sötvattenpärlor, längd 41 cm, dobbar, ej lås, passar till Ole Lynggaardlås.
CHOPARD, ring, 18K vitguld, odlad pärla 9 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5+ mm, refnr 82/2739, serienr 9624827, vikt 12,2 g, originaletui.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljant 0,10 ct, ca TW/VVS, stl 17 mm, refnr 82/3461, serienr 6007520, vikt 22,2 g, origianletui, certifikat 2004.
RING, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCA/VS-SI, längd 19 cm, vikt 11,8 g.
LES PAVÉS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(D)/VVS1, GIA Diamond Dossier 16702081, stl 18,25+ mm, vikt 9,0 g, originaletui.
EFVA ATTLING, armband, 7 berlocker, Symbols bracelet, sterlingsilver, längd 19 cm, vikt 27,1 g, originalask.
ARMBAND, silver, tigeröga, längd ca 19 cm, svenska stämplar, vikt 31,5 g, säkerhetskedja.