Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj 2013
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W-TCr(H-I)/VVS-VS, stift, vikt 1,4 g.
SOPHIE BY SOPHIE, ring 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g, originaletui.
RING, 18K guld, 3 gröna turmaliner, stl 16,75 mm, vikt 20,6 g, inköpt hos Lyckoringen, gravyr, etui, ytterask.
BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, Stockholm 1993, vikt 8,4 g, originaletui, (d).
CHOPARD, ring, 18K vitguld, vit sten, 19 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, refnr. 8262310620, serienr. 6103862, stl 17,25 mm, originaletui, ytterbox, cert.
CARTIER, ring, 18K vitguld, Menotte ring, onyx, nr BK2964, stl 16,75+ mm (50), vikt 17,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VVS, Af Forselles Guld år 2006, stl 16,5 mm, vikt 9,8 g.
RING, 18K vitguld, baguettslipad diamant ca 0,48 ct, 84 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 8,5 g.
CHOPARD, enstensring, 18K vitguld, carréslipad diamant 0,64 ct, enligt cert, ca TW/IF, stl 16,5 mm, vikt 13,0 g, refnr. 82/3459/0, serienr. 2187761, certifikat, box, ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,7 g.
PER BORUP, collier, citriner, odlade sötvattenspärlor, lås 18K guld, avtagbart, längd 40 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCR/SI, England, stl 16,75 mm, vikt 4 g.
WIWEN NILSSON, cocktailbägare, 1 st, på rund fotplatta, konisk form, höjd 6,5 cm, mynningens diameter 6 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1965, vikt 84 g, repor på livet. (d)
21 BRILJANTER, 1,92 ct totalt (0,08 - 0,15 ct/st), ca TW-W(F-H)/VVS-VS (enstaka har ngt sämre färg).
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct W/VS enligt gravyr, stl 15,25+ mm, vikt 6,6 g.