Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2013
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 6,25 mm, 70 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, stift/clips, vikt 11,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön och blå emalj, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 2,8 cm, vikt 26,9 g, clips.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld,southsea pärla 10,6 mm, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, 3,2 x 2 cm, längd 39,5 cm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld/guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct, ca TW-W/P, natural under rondisten, stift, ett stift är snett, vikt 2,1 g, olika snurrebussar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,36 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, Svedboms, Vetlanda, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, platina, rubin, 32 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, Juvelfabriken, Stockholm 1948, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, mindre skada och slitna fasettkanter på rubinen, 3 diamanter med mindre skador.
RING, 18K guld, grön emalj, 5 diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 8,7 g, 1 diamant skadad, emaljskador.
RING, 18K guld/vitguld, 3 diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr-TCa/SI, stl 17,75 mm, vikt 12,5 g, etui.
REY URBAN, brosch 18K guld, skuren jade, Stockholm 1960, längd 3,5 cm, höjd 4 cm, vikt 9,7 g.
Accessoarer Pennor
CARAN D'ACHE, reservoarpenna, förgylld metall, stift i 18K guld, längd 14 cm, extra patroner samt pump.
RING, 18K guld, ljus ametist, ovalslipad, Svedbom, Vetlanda1975, stl 18,25 mm, vikt 7,2 g.
HÄNGE/KEDJA 18K vitguld, south sea pärla, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, kedjans längd 42 cm, vikt 14,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K oxiderat vitguld, briljant 0,04 ct, ca W/VS, kedja Venezia, längd 41 cm, vikt 2,0 g.
HÄNGE, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 11,00 ct, sprickor som når ytan, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca W/skadad kulett, vikt 6,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K/18K vitguld, rubin, 72 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS- SI, hänge i form av ett hjärta, kan även användas som brosch, längd 45 cm, vikt 14 g.
ARMRING, 18K Bolidens guld, Juvelfabriken AB i Stockholm 1942, innermått 18 cm, vikt 25,5 g.
WIWEN NILSSON, brevkniv, sterlingsilver, stämplad "AN", Lund 1971, längd 12,5 cm, vikt 30,8 g, förgyllning lossnat, små bucklor på spetsen.