Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2013
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 113 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca Cr-Cape(J-M) /P, stift med clips, vikt 17,3 g.
RING, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-Cape(J-M)/P, stl 17 mm, vikt 11,6 g, en diamant skadad, porositet.
ARMBAND, 18K guld, 97 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, Cr-Cape(J-M)/P, längd 18 cm, vikt 21,4 g, två diamanter skadade, porositet.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 3,95 ctv, ca W/VS, längd 19 cm, vikt 9,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VS-SI, 12 blå safirer ca 0,66 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, slitna fasettkanter på några safirer.
BROSCH, platina, 11 gammalslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-LY/VS-P, 49 mindre diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, tre diamanter med mindre skador, 5,0 x 3,5 cm, vikt 17,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, 5,4-8,1 mm, lås i silver, paste, längd 64 cm, säkerhetskedja, 2 odlade pärlor saknas i låset.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 5,90- 6,60 mm, lås i 18K vitguld, 3 rubiner, 1 åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, längd 68 cm.
ARMRING, 18K guld, 5 blå safirer, 4 gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI-P, vikt 23,3 g, nagg på 3 safirer, vikt 23 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, W(H)/SI1, GIA cert 1136653799, Ba Konstgjuteri Ab, Stockholm 2000, stl 17mm, vikt 3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, River(D)/SI1, GIA minireport nr 2136442300, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 5,24 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 12,4 g.
SMYCKESET, 5 delar, granater, örhängen i förgyllt silver med skruvmekanism, brosch, hänge, collier och liten brosch i metall, 1 sten saknas i örhängena, 2 i hänget, 1 i större broschen och 1 i lilla broschen, etui.
RING, 18K guld, 23 antik- och gammalslipade diamanter ca 2,50 ct totalt, ca Cr/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g, nagg och sprickor på några diamanter, etui.
Smycken Skjortknappar
2 SKJORTKNAPPAR i 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ct totalt, ca Cr/VS, Stockholm 1944, vikt 3,2 g.