Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2013
RING, 18K guld, caboschonslipad safir, sliten, 2 rosenslipade diamanter och två vita glasstenar, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, svenska stämplar 1906.
RING, 18K guld, paste, fattat i silver, stämplad 1904, stl 17 mm, vikt 2,3 g. matrial i ringskenan saknas.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 6 mm, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
BROSCH, sterling silver, markasiter, odlade sötvattenspärlor, turkosfärgad imitationssten, bredd 6,5 cm, vikt 16,6 g.
HÄNGE, sterling silver, citrin, odlad sötvattenspärla, längd 6,3 cm inklusive ögla, vikt 13,7 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g, slitna klor.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver/vitmetall, rugbybollar, bredd 16 mm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, 5 safirer ca 1,00 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g. Två safirer med nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, bruna färgade, diameter ca 12 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,0-6,0 mm, doserat, lås i silver, odlad pärla vita stenar, längd 47 cm.
RING, 18K guld, rosenslipad diamant, fattad i silver, gravyr FR 1906, stl 16,5 mm, vikt 1,3 g, tunn ringskena.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka/ovala, svarta färgade, silverlås, längd 45 cm.
BROSCH, silver, svart sten, markasiter, 3x3,8 cm, liten ögla för kedja, vikt 8,2 g, en klo saknas på baksidan.