Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2013
ÖRHÄNGEN, silver, droppformad mabé pärla, oval facetterad rubin, krok, längd ca 5 cm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ctv 0,09, ca TW/VS, stl 17,25, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/VS, stl 16 mm, Stockholm 1948, vikt 1,7 g, slitna klor, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca CA/P1, Guldkedjan GK Varberg 1987, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCape(L)/P2, stl 17,5 mm, vikt 2 g.
RING, 18K guld, smaragd ( skadad ), 12 medium- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TCa/SI, nagg på en diamant, Sävsjö Guldsmeds AB 1974, stl 17,25+ mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 enkelslipade- briljantsliapde diamanter ca 0,43 ctv, ca W/VS-SI, svenska stämplar, stl 17 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, svenska stämplar, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.