Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars 2013
ARMRING, 18K vitguld, öppen modell, 5 hjärtan med 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-VS, ca 6 x 5 cm, vikt 14,6 g, Italien.
CORUM, kedja/hänge, 18K guld, guldtacka infattat i hänget 24K guld, vikt 5 g, 35 briljantslipade diamanter 0,37 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VVS, kedjans längd 52 cm, hängets höjd 3 cm, totalvikt 26,9 g.
RING, 18K rodierat guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 7 g.
HÄNGE, 18K guld, 7,3 mm odlad pärla, briljant ca 0,23 ct, ca W/VS, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, vikt 6,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 18 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/SI-P, Petterssons Eftr Juvelerar Ab, Stockholm 1947, stl 18 mm, vikt 6 g, slitna fasettkanter på safiren, nagg, 1 diamant skadad.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca W/SI, Dahlin A Lund 1919, stl 18 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld/silver, 27 gammalslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, nagg på 2 stenar.
RING, 14K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/SI, 1 skadad, stl 18 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct enligt gravyr, ca W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm1969, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g,
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 medium- och briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS-SI, 2 diamanter skadade vid rondisten, Alp Guldsmedja, Herräng 1986, stl 17,5 mm, fjäder i ringskenan, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,50 ct, slitna fasettkanter, mindre skador, 2 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/SI-P, mindre skador på diamanternas rondister, Christiansson, S:t Eriks Silversmedja, Stockholm 1948, stl 18 mm, vikt 9,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, vikt 9,2 g.
BROSCH, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, TW/skada i kronan, i övrigt mycket små inneslutningar, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, längd 6 cm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, imitationspärla, höjd 3 cm, vikt 6,7 g, stift/clips, etui.