Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars 2013
HÄNGE, silver, rosa emalj, odlade sötvattenspärlor, markasiter, ägg, öppningsbar, diameter 21 mm, vikt 16,1 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, invändig förgyllning, på oval fot, uppsvängda hänklar, höjd, 25 cm, 13 cm och 10 cm, Norra guldsmedsaffären, Norrköping år 1921, vikt totalt ca 985 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 6,75 -7 mm, lås i 18K vitguld med navettslipad rubin ca 0,25 ct samt 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 41 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.
BROSCH, 18K guld, filigranarbete med citrin och orientaliska pärlor, längd 4,8 cm, vikt 4 g, Göteborg 1919, etui.
RING, 18K vitguld med briljantslipad diamant ca 0,20 ct TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 2,6 g, stl 17,75 mm.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS, krokar, vikt 1,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, hängets längd 3,4 cm, kedjans längd 46 cm, vikt totalt 4,8 g.
RING, 14K guld, ovalslipad safir ca 1,90 ct, 2 droppslipade safirer ca 1,0 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 20 mindre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl ca 16,5 mm, vikt 3,9 g.
MATSERVIS, 89 delar, silver, variant på Snäck, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 1 såssked, Markströms Uppsala 1940-tal, vikt 3787,9 g.
MATSILVER, 20 delar, silver, variant på Snäck, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 8 bordsskedar, Markströms Uppsala 1940-tal, vikt 786,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, 9 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-LB/P, 2 skadade, Oskar Waleby, Stockholm 1948, stl 16,75+ mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade pärlor ca 8,0 mm, barocka, lås, 14K guld, 6 navettslipade rubiner ca 0,60 ctv, nagg på 2 rubiner, 8 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 43 cm.
RING, 14K guld, 3 ametister, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, inneslutningar som når ytan, nagg, 30 rosa safirer, nagg, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, svaga fattningar.