Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars 2013
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,60 ct, ca W(H)/P2, stl 17,25 + mm, vikt 2,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,50 mm, lås 18K vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS. svensk kontrollstämpel, längd 74 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad smaragd, 8 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenpärlor, ca 12,5 x 16,5 mm, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stift, längd 3,5 cm, vikt 12,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, diameter 14 mm, vikt 12,0 g, clips, mindre bucklor.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, reservoarpenna, nr 146, svart, delvis förgylld metall, stift 14K guld, längd 14 cm, extra bläck.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P1, stl 17+ mm, vikt 3,4 g.
CESON, ljusstakar, ett par, silver, Göteborg 1973, höjd 10 cm, vikt 263,2 g, fyllda.
DOCKER & BURN, sockerruska, silver, hamrad yta, Birmingham 1910, höjd 16,5 cm, vikt 124,5 g.
Silver Vas
WALKER & HALL, vas, silver, på fot, Sheffield 1911, höjd 16 cm, vikt148,5 g, fylld, mindre buckla på fot.
ALFRED ZETHELIUS (1803-1864), grädd/mjölkkanna, silver, akantusblad, invändigt förgylld, Stockholm 1838, höjd 10 cm, vikt 212,3 g
KÅSA, silver, dekor av blomma, troligen 1700-tal, höjd 4 cm, diameter 8 cm, vikt 57,5 g, lagningar, gravyr i botten.