Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars 2013
HÄNGE, 18K vitguld, rund fasetterad smaragd ca 0,17 ct, 43 baguette och 4 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS-SI, längd 3,8 cm, vikt 2,7 g.
PÄRLCOLLIER, äkta pärlor, doserade, ca 1,80-4,65 mm, lås i 14K guld, vit sten, rosenstenar, längd 42 cm, säkerhetskedja, till viss del trätt utan knutar.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, odlad pärla, orientaliska pärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1983, längd 1,5 cm, vikt ca 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, River(D)/VS1 GIA diamond dossier nr 5126758569, stenkuvert, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
Visa varaSilver Matsilver
MATSILVER, 144 delar, Rosenholm, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 15 kaffeskedar, 2 moccaskedar, 3 smörknivar, 2 serveringsskedar, 1 såssked, 1 potatissked, silvervikt ca 5028 g.
HÄNGE/BROSCH 18K vitguld, kors, briljant-, navett- och prinsesslipade diamanter 1,63 ctv, ca W-TCape/VS-P, vikt 10,4 g, 4 x 3,1 cm.
RING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 7,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/SI, huggies, vikt 6,1 g.
BROSCH, silver, förgylld bakisda och nål i 18K guld, antik- och rosenslipade diamanter, 4,5 x 1,2 cm, en diamant med nagg och en diamant är skadad på undersidan.
2 ÖRHÄNGESDELAR, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,32 ctv ca TW(F-G)/VVS-VS, vikt 4,3 g, längd 2,9 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter 0,41 ctv, ca W(H)/VVS, vikt 3,1 g, stl 16,5 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,38 ct, ca TW(G)/VS, stort bord, stenen sitter snett i sin fattning, vikt 2,6 g, stl 18,5 mm.
SMYCKESET, collier, örhängen och ring, 18K guld, safirer och diamanter ca 0,35 ctv, vikt 12,4 g, stl 16 mm, stift, längd 42 cm.
BROSCH, silver, orientaliska pärlor, cabochonslipad tigeröga, 2 rubinögon, insekt, längd 5 cm, vikt 4,7 g.
PÄRLCOLLIER, 6,5 mm odlade pärlor, längd 48 cm, 18K guldlås, delvis rodierat, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS.