Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013
ARMRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 1,79 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, öppningsbart, 5,6x4,7 mm, vikt 19,0 g.
COLLIER, 18K guld/platina, orientalisk pärla, en mediumslipad och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca H(W)/VS, ca 1930-tal, kedja i silver, längd 43 cm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, tsavorit ca 1,20 ct, briljant och trapetsslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 630 åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 3,2 cm, vikt 5,6 g, stift, flera diamanter med mindre skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,26 ct, ca River-TW(E-F)/P1, Towe Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 13,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, 3-armade, silver, hamrad yta, kulfötter, pärlkant, Hallbergs, Stockholm 1926, höjd 29,5 cm, vikt 1375 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 31 ljusgröna safirer ca 3,00 ctv, 77 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/SI-P, vikt 16,4 g,1 diamant skadad.
PÄRLARMBAND, 2-radigt, odlade pärlor ca 7,5 -7,8 mm, lås i 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, längd 21 cm.
CARL GUSTAF HERPEL (1809-1825), dosa med lock, silver, invändigt förgylld, Stockholm 1810, höjd 4,5 cm, 7x7 cm, vikt 191 g.
BROSCH, blombukett i silver, förgylld baksida och nål i 14K guld, 40 rosenslipade diamanter, antik, 5,3x3 cm, vikt 19,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 180 diamanter, 1 dropp-, 9 trapets-, och 170 briljantslipade varav 1 fancy yellow, troligen behandlad, ca 10 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Georg Pere Lawepe, Stockholm 1963, längd 48 cm, vikt 44,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 1,00 ct, inneslutningar som når ytan, 13 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 2012, längd 2,2 cm, vikt 2,7 g.
COLLIER, 18K guld, korall, 3,5 - 8 mm, 6-radigt, lås av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1899, längd 38 cm.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,23 ct, ca Ca(M)/VS1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,1 g, en liten diamant har en mindre skada på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 cabochonslipade smaragder, 4 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca CR/VS-SI, 64 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 4,6 cm, vikt totalt 10,2 g, stift/clips.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 3,17 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 2,02 ct, ca TW(F)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g.
BORGILA, cigarettburk, sterlingsilver, cylinderformad, på rund fotplatta, godronnerad dekor, invändig träfanér, höjd 12 cm, manuell cigaretthiss, stämplad Fleming, total vikt 576,5 g.