Avslutad | Moderna – Lördag 9 februari 2013
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 8,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18,3 cm, engelska stämplar, vikt 13,4 g.
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, bergkristall, slitna fasettkanter, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1950, längd ca 17 cm, vikt 35,2 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/P, höjd 1,5 cm, vikt 5,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, två rörliga briljantslipade diamanter bakom glas, vikt 8,6 g, stift.
PIAGET, örhängen, Possession, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, vikt 20,5 g, stift/clips, certifikat, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, 4 delar, Fusion, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter, design Nina Koppel, stl ca 17,75 mm, vikt 21,5 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 124 briljantslipade diamanter, ca 11,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P1, längd 41cm, vikt 34,5 g.
CARTIER, slät ring, platina, serienr HY2195, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, originaletui, ytterbox, cert.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,05 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca TCa-Ca(L-M)/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.
SANDBERG, enstensring, Belle R10105, 18K guld/vitguld, brungul briljant ca 0,48 ct, nagg på rondisten, stl 15,75 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K rodierat guld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,4 g.