Avslutad | Moderna – Lördag 9 februari 2013
FROM, ring, silver/14K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g.
HÄNGE OCH ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, Rench Nielsen, vikt 10,8 g, stift.
GAUDY, ring, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa(K)/SI1-SI2, Stockholm 2003, stl 16,75 mm, vikt 11,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 6,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 18 cm, vikt 15,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanteslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 13,3 g.
GAUDY, ring 18K guld, 2-delad, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS-VS Stockholm 1996 och 1997, stl 17,5 mm, vikt 17,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, längd 46 cm, dobbar, passar till Lynggaardlås.
CARTIER, ring, "Trinity", 18K trefärgat guld, ref 08001B, slitna stämplar, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 15,5 (48), vikt 5,6 originaletui, slitage, otydliga stämplar.
Smycken Slät ring
RING, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant 0,05 ct TW/IF enligt gravyr, Flemming, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, U it´s you, bredd 4 cm, mått 5,6 x 4,8 cm, vikt 41,5 g, originalpåse.
TIFFANY & CO, collier, sterlingsilver, genombrutet med hjärta, Enland London 1999, längd 40 cm, vikt 7,2 g, originalpåse, originalask.
LINKS LONDON, halskedja med förlängning, 2 delar, sterlingsilver, engelska stämplar, längd 47 och 20 cm, vikt 6,0 g
LINKS LONDON, armband, sterlingsilver, 3 berlocker, äpple, droppe, hjärta, längd ca 19 cm, vikt 67,7 g.
CARTIER, ring, 18K vitguld, Menotte ring, onyx, nr BK2964, stl 16,75+ mm (50), vikt 17,5 g.