Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013
ARMBAND, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca Cr(J)/P2, inneslutningar som når ytan, nagg, längd 19 cm, vikt 9,7 g.
PÄRLARMBAND, 3-radigt, 18K guld, odlade pärlor ca 3,0-3,3 mm, orientaliska pärlor på guldelarna, 1 gulddel skadad, längd 19 cm, vikt 11,0 g.
RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad smaragd, 14 briljanter ca 1,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,5 mm*, vikt 6,5 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan, en briljant skadad,(*ringskenan har en förminskningsanordning till 18,5 mm).
BROSCH, 18K guld, filigran, 3 fasetterade citriner, 10 orientaliska halvpärlor, antik, Bernhard Hertz, Stockholm 1911, längd 6 cm, bredd 3,4 cm, vikt 7,1 g.
GIFTRING, 18K guld, emalj, blommotiv, giftgömma, antik, stl 20 mm, Sverige 1846, vikt 3,1 g, skador, tennlagning, emaljskador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 18K vitguld, droppslipad krysopras, troligen svart korall, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, Art Decostil, höjd 5,5 cm, vikt 6,6 g, stift, mindre skada på en korallstav.
ARMBAND, förgyllt silver, granater och äkta halvpärlor, längd 16,5 cm, vikt 22,2 g, etui.
BROSCH/HÄNGE, förgyllt silver, granater och äkta halvpärlor, 3,6 cm bred, vikt 12,4 g, etui.
17 DIAMANTER, 3,62 ct totalt, gammal- till mediumslipade i olika storlekar och kvaliteter (mest VS-SI), 1 brun sten, resten TW-TCa, 1 är åttkantslipad, nagg finns på 1/3 av stenarna.
Visa varaSilver Övrigt
BRUDKRONA, silver, 5 blå syntetiska spineller, dekor av liljekonvalj och hjärtan, Alton Falköping 1952, höjd 7 cm, vikt 49,3 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, genombruten, Bertil Haglund Stockholm 1947, höjd 5 cm, vikt 12,6 g.
RING, 18K guld, svart emalj, vit sten, stl 16 mm, Sverige år 1876, vikt 1,7 g, emaljskada, ringskena, skadad och skev.
RING, 18K guld, antik, giftgömma, gömmans ovansida med motiv i relief föreställande två förenade händer, stl 17,5 mm, svenska stämplar, vikt 1,2 g.
OLOF HAGRELIUS (1804-1846), snusdosa, silver, graverad dekor, invändigt förgylld, Mariefred 1816, 8x4,5 cm, vikt 52,8 g, gravyr, mindre bucklor.