181 - 200 av 300
1...91011...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013

Klubbad för

ARMBAND, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca Cr(J)/P2, inneslutningar som når ytan, nagg, längd 19 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 18 000 kr

PÄRLARMBAND, 3-radigt, 18K guld, odlade pärlor ca 3,0-3,3 mm, orientaliska pärlor på guldelarna, 1 gulddel skadad, längd 19 cm, vikt 11,0 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad smaragd, 14 briljanter ca 1,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,5 mm*, vikt 6,5 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan, en briljant skadad,(*ringskenan har en förminskningsanordning till 18,5 mm).

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, 18K guld, filigran, 3 fasetterade citriner, 10 orientaliska halvpärlor, antik, Bernhard Hertz, Stockholm 1911, längd 6 cm, bredd 3,4 cm, vikt 7,1 g.

4 600 kr

Utrop: 2 800 kr

GIFTRING, 18K guld, emalj, blommotiv, giftgömma, antik, stl 20 mm, Sverige 1846, vikt 3,1 g, skador, tennlagning, emaljskador.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, vikt 1,6 g, stift.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

BRILJANT, 0,45 ct, River(E)/VS 2, IGI certifikat nr F2A26704.

6 300 kr

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 18K vitguld, droppslipad krysopras, troligen svart korall, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, Art Decostil, höjd 5,5 cm, vikt 6,6 g, stift, mindre skada på en korallstav.

4 300 kr

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, förgyllt silver, granater och äkta halvpärlor, längd 16,5 cm, vikt 22,2 g, etui.

1 900 kr

Utrop: 1 700 kr

BROSCH/HÄNGE, förgyllt silver, granater och äkta halvpärlor, 3,6 cm bred, vikt 12,4 g, etui.

800 kr

Utrop: 800 kr

ARMBAND, tigeröga, 13 st 16,5 mm kulor, flexibel vit lina, vikt 82,4 g.

Utrop: 450 kr

17 DIAMANTER, 3,62 ct totalt, gammal- till mediumslipade i olika storlekar och kvaliteter (mest VS-SI), 1 brun sten, resten TW-TCa, 1 är åttkantslipad, nagg finns på 1/3 av stenarna.

ARMBAND, citrinkulor 15,1 mm, flexibel orange lina, vikt 73,6 g.

Utrop: 600 kr

ARMBAND, rutilkvarts, 13 mm kulor, 16 st, flexibel gul lina, vikt 53,0 g.

Utrop: 550 kr

BRUDKRONA, silver, 5 blå syntetiska spineller, dekor av liljekonvalj och hjärtan, Alton Falköping 1952, höjd 7 cm, vikt 49,3 g.

2 300 kr

Utrop: 2 100 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, genombruten, Bertil Haglund Stockholm 1947, höjd 5 cm, vikt 12,6 g.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, svart emalj, vit sten, stl 16 mm, Sverige år 1876, vikt 1,7 g, emaljskada, ringskena, skadad och skev.

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld, antik, giftgömma, gömmans ovansida med motiv i relief föreställande två förenade händer, stl 17,5 mm, svenska stämplar, vikt 1,2 g.

2 000 kr

Utrop: 950 kr

OLOF HAGRELIUS (1804-1846), snusdosa, silver, graverad dekor, invändigt förgylld, Mariefred 1816, 8x4,5 cm, vikt 52,8 g, gravyr, mindre bucklor.

1 300 kr

Utrop: 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,56 ct, ca TW(F-G)/VVS-VS, vikt 4,8 g, stl 17,75 mm.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr