Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 februari 2013
Accessoarer Pennor
PARKER, pennor, 2 st, mod 75, silver, förgyllda detaljer, stiftpenna, reservoarpenna, stift 14K guld.
RING, 14K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 15,5 5 mm, nagg på några stenar, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 12 rubiner, 3 rubiner skadade, kransen går av ta av, vikt 1,6 g, ej snurrebussar.
RING, 18K guld/silver, fasetterad blå safir, 4 rosenstenar, stl 17,25 vikt 3,4 g, safiren har slitna fasettkanter.
COLLIER, silver, 22 cabochonslipade blå glasstenar, längd 40 cm, Mattson& Olsson, Malmö 1966, vikt 38,1 g.
RING, 18K guld/silver, halv flodpärla, rosenstenar, stl 17 mm, Stockholm 1910, vikt 2,3 g, två rosenstenar saknas.
RING, 18K guld, rodierat, 29 briljanter 0,50 ctv, ca W-TCape(H-L)/SI-P, 2 stenar skadade, 2 stenar med nagg, vikt 5,5 g, stl 16,5 mm.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/rodierat guld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/P, längd 42 cm, vikt 2,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/rodierat guld, 3 briljantslipade diamanter 0,07 ctv enligt gravyr, ca W/P, hjärta, längd 42 cm, vikt 5,2 g, hack i länken i närheten av låset.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 5,8 x 7,5 mm, lås i vitmetall, strass, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade barocka pärlor ca 6,0-9,5 mm, doserat, lås, silver, odlade pärlor, gröna glasstenar, längd 40 cm.