Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 februari 2013
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, vit/brun/rosa färgade ca 5 mm, färgstenar, silverlås, 3 rader, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND, odlade sötvattenspärlor, bruna färgade ca 6 mm, beige stenar, förgyllt silver, längd 45/19 cm.
SMYCKESET, PÄRLCOLLIER/ARMBAND, odlade sötvattenspärlor, off round, bruna färgade, strass, vitmetallås, längd 46 cm/elastiskt.
ARMBAND, 18K vitguld, 4 odlade pärlor ca 6,5 mm, längd 17 cm, vikt 5,8 g, 1 extra länk med odlad pärla.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala/off round, gul/brun färgade 5/6,5 mm, lås i vitmetall, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka/off round, vita/bruna färgade ca 11/6 mm, tigeröga, citrin, längd ca 123 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala/barocka, rosa/bruna färgade, silverlås, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita/bruna, ca 5/7,5 mm, tre rader, silverlås, längd 49 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, vit/rosa, bruna stenar, 4 rader, vitmetallås, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 7 mm, skumkorall, lapis lazuli, längd 125 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, pärlemor, svarta färgade, rökkvarts, silverlås, längd 66-73 cm.
COLLIER, labradorit, fasetterade kulor, några med nagg och slitna fasettkanter, vitmetall, längd 47 cm, vikt 136,6 g.