Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 januari 2013
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 50,5 mm, Cal 620 (15 stenar, 16 size), Serie nr. 21106725 Boett nr. 2340270, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1917.
J.E MATHEY, 40,5 mm, Boett nr 23235, silver (0.935), cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, mönster, ca 1880.
FICKUR, 57,5 mm, signerad "WALLERIUS Norrköping", fickur, 57,5 mm, Boett nr 1066, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1800.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALBAND, till Omega damur, svart mönsterpressat kalvskinn, bredd 13/10 mm, originalspänne i doublé, ca 1995.
Klocktillbehör Fickur
FICKURSKEDJA, med stav och medaljong, 18K guld, längd ca 420 mm (inklusive medaljong), vikt 19,5 gram.
ADLON, Genève, kronograf, herrur, 37 mm, Cal Venus 188, Boett nr. 806, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1953.
CERTINA, damur, 21,5 x 21,5 mm, Cal 17-25, Ref nr. 1701.150, Boett nr. 6680480, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
Klockor Svalan
SVALAN, Sportsman, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, visare lös, läderband, ca 1950.
TISSOT, damur, 17,5 x 17,5 mm, Cal 709-1, Serie nr. 8436409, Ref nr. 19000, Boett nr. 19000-17 X, doublé (20 micron), manuell, plexglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
Klockor Enicar
ENICAR, quartz-computer, Ref nr. 300-01-01, Boett nr. 30216, herrur, 38 x 42 mm, digital, stål, quartz, plexiglas, defekt, ca 1973.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 50 mm, Serie nr. 292638, Boett nr. 287051, silver, ankargång, sekundvisare saknas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1920.
LONGINES, herrur, 21 x 28 (34) mm, Cal 14.162, Serie nr. 13002730, Ref nr. 7348, Boett nr. 7348-2 / 218, stål (staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1966.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr. 60392, silver, ankargång, skadad urtavla, visare saknas, motiv, bucklor, ca 1880.
Klockor Citizen
CITIZEN, Marinaut, Sapphire, (W.R. 10 bar), Ref nr. 2510-S016801 HSB, Boett nr. 5016174, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Roamer
ROAMER, herrur, 28,5 x 28,5 mm, Cal M.S.T 413, nr. 17027, doublé (20 micrion), manuell, plexiglas, skadad urtavla, krona + axel saknas, ca 1970.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal K.F.320, Serie nr. 1853529, Ref nr. 8704, Boett nr. 8704.1, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1958, metallänk ej original.
MULCO, herrur, 34 mm, Boett nr. 215.101, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1950.
J.G. GRAVES, Sheffield, fickur, 53 mm, Serie nr. 49019, Boett nr. 176, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1860, kedja i vitmetall.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 59362 9, silver, cylindergång, skadad urtavla, sekundvisare saknas, bucklor, ca 1890.