Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 januari 2013
SEIKO, Chronograph, Cal 7T32, Serie nr. 732766, Boett nr. 7T32-7C60, kronograf, herrur, 39 mm, stål, quartz, hardlexglas, datum, alarm, originallänk, viklås, Ref nr. 44B4/B-E, ca 1997.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Spaceview H, Ref nr. 214, Boett nr. E54027, herrur, 34,5 mm, doublé (10K gold filled), stämgaffel, plexiglas, defekt, ca 1967, metallänk ej original.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2410353, Ref nr. 5066/6190, Boett nr. 3074332, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Waltham
A.W. Co WALTHAM, fickur, 50 mm, savonett, Cal Hillside (7 stenar, 14 size), Serie nr. 2172546, Boett nr. H1669, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, ca 1884, läderpåse.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1970970, Ref nr. 8496, Boett nr. 2911014, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918, fickurskedja i gulmetall.
FICKUR, 60 mm, "WALLERIUS i Nörrköping", vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, defekt, bucklor, ca 1820.
JAEGER, "Rue De La Paix", OBS defekt fodral, Cal 229, Ref nr. 397, bordsur, höjd 280 mm, grön/gulmetall (skador), ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla (8/10), defekt, 1 skruv till baklock saknas, ca 1965.
Klocktillbehör IWC
KATALOGER, IWC, Passion Engineered, Portofino Collection, Jubilee 125 years IWC, Engineers of the Sea, mm.
Klocktillbehör Övriga klockor
KATALOGER/TIDNINGAR Watch World, Watch Time, Watch Out, Panerai/Ferrari, Patek Philippe, mm.
MORMORSUR, 37,5 mm, Boett nr. 16912, silver, cylindergång, nyckeldragare, urtavla med mönster, skadad urtavla, defekt, ca 1880, nyckel.
FICKUR, 41,5 mm, Boett nr. 6606, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880.
"NORTON", fickur, 51,5 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1800.
HEBDOMAS, fickur, 50,5 mm, vitmetall, ankargång, 8-dagars, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1910.