Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 41 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca W(H)/SI, storlek 17 mm.
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K vitguld, droppslipad akvamarin, 4 briljanter 0,04 ctv, 1 vit och 3 st gula, nyckel, längd 2 cm.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 12 briljanter ca 0,11 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 7,3 g.
PER BORUP, ring, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 10,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, Toftegaard, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, stl 17mm, vikt 7,6 g.
CARLMAN hovjuvelerare, manschettknappar, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Stockholm 1973, vikt 23,1 g.
CHOPARD, hänge/kedja, 18K guld, Chopardissimo, medium high, serie nr 6215052, ref nr 796582-1001, kedjans längd 43 cm, vikt totalt 24,9 g, certifikat februari 2011, box, ytterkartong.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/SI, Schalins, stl 15,75 mm, vikt 3,6 g.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, bergkristall med skador under klor och nagg, stenen sitter något löst i sin fattning, Stockholm 1983, stl ca 15,75 mm, träs på åt sidan och vrid, vikt 10,9 g. (d)
ARMBAND, 18K guld, design Octavio Sarda Aurispania, Italien, längd 20 cm, vikt 25,8 g, säkerhetskedja med löst lås
COLLIER, 18K guld, design Octavio Sarda Aurispania, Italien, längd 43,5 cm, vikt 54,8 g, säkerhetskedja.
RING, 18K guld, cabochonslipad grön turmalin, inneslutning som når ytan, Stockholm 1970, stl 17 mm, vikt 8,5 g.