Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, snigel med briljant 0,02 ct, stl 17,25 mm, vikt 10,8 g.
ENGELBERT, RING, 18K guld/vitguld, briljant 0,25 ct enligt gravyr ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g, Stockholm 1990.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, diameter 13,7 mm, vikt 5,7 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, 38 briljanter 0,46 ctv, Hearts, design Charlotte Lynggaard, vikt 3,4 g, originalask, tygpåse.
WIWEN NILSSON, collier, förgyllt sterlingsilver, fasetterad bergkristall ca 2,5 x 2,2 cm, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1944, stavarnas längd 2 cm, bergkristallen har nagg i de fyra hörnen. (d)
ANNA-STINA ÅBERG, örhängen, sterlingsilver, ovala konvexa plattor, signerade, Nyköping 1997, stift/clips, vikt 11,4 g
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI Stockholm, stl 16,5+ mm, vikt 12,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 16 briljanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19,25 mm, Stockholm 2001, vikt 6,8 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 18K guld, stämplad BW, Finland, 7x5,5 cm, vikt 15,6 g, något tillbucklad. (d)
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, serienummer 6139405, ref. nr. 834611-0001, vikt 7,5 g, cert, originaletui.
MIKIMOTO, collier, 18K vitguld, South Sea pärla, 12,3 mm, 24 briljanter 1,20 ctv, ca TW/VVS, längd 40 cm, vikt 15,7 g.
LAPPONIA, ring, Yellow rose, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1971, stl 15,75 mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,45 ctv, 8 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,6 g, tillv i Stockholm år 2003.
ROBBERT, ring, silver, grön syntetisk spinell, nagg, Stockholm 1964, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.