201 - 220 av 228
1...101112 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, snigel med briljant 0,02 ct, stl 17,25 mm, vikt 10,8 g.

7 600 kr

Utrop: 8 700 kr

ENGELBERT, RING, 18K guld/vitguld, briljant 0,25 ct enligt gravyr ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g, Stockholm 1990.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

GEORG JENSEN, brosch, 18K guld, signerad Hans Hansen, 5 x 4,5 cm, vikt 16,9 g, box.

Utrop: 6 900 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, diameter 13,7 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 10 000 kr

GUL DIAMANT, briljantslipad, 0,20 ct, naturlig Fancy Yellow, ca VS.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, 38 briljanter 0,46 ctv, Hearts, design Charlotte Lynggaard, vikt 3,4 g, originalask, tygpåse.

Utrop: 28 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, förgyllt sterlingsilver, fasetterad bergkristall ca 2,5 x 2,2 cm, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1944, stavarnas längd 2 cm, bergkristallen har nagg i de fyra hörnen. (d)

Utrop: 16 000 kr

ANNA-STINA ÅBERG, örhängen, sterlingsilver, ovala konvexa plattor, signerade, Nyköping 1997, stift/clips, vikt 11,4 g

Utrop: 1 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI Stockholm, stl 16,5+ mm, vikt 12,9 g.

Utrop: 6 900 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 16 briljanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19,25 mm, Stockholm 2001, vikt 6,8 g.

Utrop: 5 700 kr

BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 18K guld, stämplad BW, Finland, 7x5,5 cm, vikt 15,6 g, något tillbucklad. (d)

Utrop: 6 400 kr

CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, serienummer 6139405, ref. nr. 834611-0001, vikt 7,5 g, cert, originaletui.

Utrop: 17 400 kr

ARMBAND, silver, oval, mått ca 3,7x4,8 cm, vikt 68,7 g, öppningsbart,

Utrop: 650 kr

ARMRING, sterlingsilver, innermått 7,2 cm, vikt 60,9 g.

850 kr

Utrop: 900 kr

MIKIMOTO, collier, 18K vitguld, South Sea pärla, 12,3 mm, 24 briljanter 1,20 ctv, ca TW/VVS, längd 40 cm, vikt 15,7 g.

Utrop: 18 400 kr

LAPPONIA, ring, Yellow rose, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1971, stl 15,75 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,45 ctv, 8 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,6 g, tillv i Stockholm år 2003.

Utrop: 6 800 kr

ROBBERT, ring, silver, grön syntetisk spinell, nagg, Stockholm 1964, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 325 kr

KULTASEPPA SALOVAARA, hänge, sterlingsilver, ametist, vikt 2,6 g.

375 kr

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 prinsesslipade diamanter samt 12 baguetteslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, stift/clips, vikt 3,9 g.

Utrop: 7 200 kr