Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 13 december 2012
2 matskedar, silver, stämplade Holmberg och Olof Peter Almén, Stockholm, Hedemora 1796 samt 1803, vikt 84,8 g, gravyrer.
RING, 18K guld, safir ca 0,30 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
ARMBAND, silver, markasiter, säkerhetskedja, bredd 2,4 cm, längd ca 17 cm, vikt 40,9 g.
BROSCH, 3 ST, silver, ametister/blommor, Kaplans Stockholm 1957/svensk import/Borgila Stockholm1948, vikt 28,4 g, litet hål på den ena.
BROSCH, silver, delvis förgyllt, ametister hjärtform, en sitter något löst, två små halvpärlor, ca 3,5 cm, vikt 7,0 g, svensk importstämpel.
OLE LYNGGAARD, halsband i svart silke, ca 5 mm brett, med tofs, dobbar för Lynggaardlås.