Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 13 december 2012
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, Atelje Stjänguld, Stockholm 1983, 4 safirer, stl 16 mm, vikt 2,8 g, gravyr, en diamant med mindre skada på rondisten, en safir med skadad kulett.
ARMBAND, sterlingsilver, blomma, Peter von Post Stockholm 1974, innermått 17 cm öppen sida, vikt 27,1 g.
SMYCKESET, collier, armband, ring, örhänge, förgyllt silver granater, längd 43/17 cm stl 16,75 mm, vikt 60,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 3,8-7,2 mm, silverlås, längd 51 cm, bör dobbas om.
RING, 18K vitguld, 1 gammalslipad diamant ca 0,10 ct, skadad, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI-P, stl 15 mm, Stockholm 1943, vikt 3,8 g, 3 stenar skadade,
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, 6 briljantslipade diamanter, ca 0,12 ctv, 6 rubiner, ca TW/VS, längd 42 cm,
RING, 18K vitguld, oval fasetterad ametist ca 5,00 ct, 16 syntetiska vita spineller, nagg på 3 stenar, stl 19 mm, vikt 6,7 g, Svenska stämplar år 1959.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad safir, 13 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g. Stockholm 1990.