Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 13 december 2012
ÖRHÄNGEN, 3 PAR, silver, grön/gul&röd emalj, solfjäder, fisk, rund, Siam, clips, mått 3/3,5/1,5 cm, vikt 21,0 g.
YVONNE CHRISTA, collier, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, bergkristall, längd 42 cm, vikt 14,9 g.
YVONNE CHRISTA, collier, örhängen, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, längd 60 cm, vikt 12,9 g.
COLLIER, ca 10K guld, ca 205 diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 47 cm, vikt 11,5 g, mindre skador, svaga fattningar.
SMYCKESET, COLLIER/2 PAR ÖRHÄNGEN förgyllt silver, granater, längd 42,5 cm, stift, vikt 12,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter TW/VS, ca 0,22 ctv, stift, vikt 1,3 g.
SMYCKESET, COLLIER/ARMBAND, silver, pansarlänk med stav, längd 46/21 cm, vikt 37,4 g.
ARMBAND, RING, ÖRHÄNGEN, silver, bärnsten, längd 17,5 cm, stl 17,75 mm, stift, Ne From, Danmark, vikt 32,2 g.
ARMBAND, silver/oxiderat silver, oval spetsig ankarlänk, längd max 20,5 cm, vikt 34,6 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g, mindre skada på 2 stenar, inneslutning som når ytan.
RING, 14K guld, blå safir, 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, carréslipade blå safirer, 17 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, siffergravyr.