41 - 60 av 395
1234...20 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 13 december 2012

Klubbad för

SMYCKESET, ÖRHÄNGEN/HÄNGE, silver, rubiner, stift, vikt 1,6 g.

400 kr

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 2,6 g.

Utrop: 4 800 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, hjärta, venezia, längd 42 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 3 200 kr

102 DIAMANTER, åttkantslipade, 1,11 ct totalt, ca 0,01 ct/st, ca TW-Cr/VS.

Utrop: 3 200 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 2 baguettslipade diamanter samt briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, vikt 1,4 g.

Utrop: 2 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 2 baguettslipade diamanter samt 8 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W(H)/SI, vikt 0,5 g.

Utrop: 3 100 kr

OLE LYNGGAARD, hänge i sterling silver, tygpåse och etui i original, vikt 2,7 gram.

325 kr

Utrop: 250 kr

KALEVALA, ring i sterling silver, stl 14,25 mm, vikt 2,8 g, originaletui.

250 kr

Utrop: 175 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 4 baguettslipade diamanter samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, vikt 1,3 g.

Utrop: 2 900 kr

HÄNGE, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, vikt 1,3 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

3 BROSCHER, silver/förgyllt silver, 2 av broscherna är till äldre folkdräkter.

225 kr

Utrop: 250 kr

HÄNGE, 18K vitguld med opal 0,81 ct

750 kr

Utrop: 700 kr

6 SMYCKEN, varav 3 broscher, 1 hänge och 1 armband i silver, samt 1 pärlcollier med 5 mm odlade sötvattenspärlor och gulmetallslås, (bärnstenen i ena broschen är lite skadad vid fästet).

500 kr

Utrop: 600 kr

SKED, silver, liljekonvalj, Cohr Danmark 1954, längd 10,7 cm, vikt 16,8 g.

225 kr

Utrop: 175 kr

RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,46 ctv (den större har mindre skada + nagg) ca TW/SI, 3 smaragder ca 0,27 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, engelska stämplar.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, förgyllt silver, ametister, orientaliska pärlor, 35 mm i diameter.

650 kr

Utrop: 450 kr

9 DIAMANTER, 0,88 ct totalt (ca 0,10 ct/st), briljantslipade, TW-W(F-H)/VS.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

BROSCH, 2 ST, förgyllt silver, vit /grön/blå emalj, påfåglar, Siam, höjd ca 3,3 cm, ledade, vikt 7,9 g.

300 kr

Utrop: 175 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, blå/grön emalj, påfåglar, höjd ca 3,1 cm, Siam, ledade, clips, vikt 10,1 g.

250 kr

Utrop: 200 kr

RING, silver, granater, Sam Pettersson Linköping 1938, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.

350 kr

Utrop: 175 kr