Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 13 december 2012
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 2,6 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, hjärta, venezia, längd 42 cm, vikt 3,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 2 baguettslipade diamanter samt briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, vikt 1,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 2 baguettslipade diamanter samt 8 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W(H)/SI, vikt 0,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 baguettslipade diamanter samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, vikt 1,3 g.
6 SMYCKEN, varav 3 broscher, 1 hänge och 1 armband i silver, samt 1 pärlcollier med 5 mm odlade sötvattenspärlor och gulmetallslås, (bärnstenen i ena broschen är lite skadad vid fästet).
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,46 ctv (den större har mindre skada + nagg) ca TW/SI, 3 smaragder ca 0,27 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, engelska stämplar.
BROSCH, 2 ST, förgyllt silver, vit /grön/blå emalj, påfåglar, Siam, höjd ca 3,3 cm, ledade, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, blå/grön emalj, påfåglar, höjd ca 3,1 cm, Siam, ledade, clips, vikt 10,1 g.