Avslutad | Klassiska – Lördag 22 december 2012
TORE DAVIDSSON, samesked, silver, pikerad dekor, Vilhelmina 1987, längd 12,5 cm, vikt 53,3 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, längd 43 cm, odlade sötvattenpärlor ca 4,5 mm, lås i 18K vitguld med 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/P1, stift, vikt 2,1 g.
30 BRILJANTER 3,51 ct totalt (10 x ca 0,08 ct/st, 9 x ca 0,12 ct/st och 11 x ca 0,14 ct/st), ca TW-W(F-H)/VS.
RING, 18K vitguld, brilljant ca 0,16 ct, ca TW/P1, 48 vita briljanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, 22 svarta briljanter ca 0,22 ctv, stl 19 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, smaragd ca 0,30 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W(H)/P, stl 16 mm, vikt 3,0 g.
RING, 14K vitguld, blå safir ca 0,82 ct, 12 briljanter ca 0,48 ct v, ca TCa-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P1(+), stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 navetteslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW/VVS-VS, 204 briljanter ca 10 ctv, ca W/VVS-VS, stift/clips, vikt 44,5 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter samt 8 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,50 mm lås i sterlingsilver, med odlad pärla och 4 blå safirer, collierets längd ca 85 cm, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, lapis lazuli 16 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 2 briljanter och 2 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, de gammalslipade har slitna fasettkanter och en har nagg på rondisten, stl 17,5 mm, svenska stämplar, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,70 mm, färgade, lås 18K vitguld, stjärnsafir 2,18 ct enligt gravyr, diamanter 0,33 ctv enligt gravyr, längd ca 85 cm, svensk kontrollstämpel, säkerhetskedja.