Avslutad | Klassiska – Lördag 22 december 2012
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/ VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
COLLIER, ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor, stavar, längd 49 cm, pärlor ca 5,90 mm, vikt totalt 26,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld / svart guld, oval odlad pärla ca 12 mm, 2 svarta briljanter ca 0,06 ctv, 13 briljanter ca 0,08 ctv ca W/SI, vikt 5,9 g, katt
RING, 18K guld, ametist ca 10 ct (nagg i 2 hörn), stl 17,25 mm, tillverkad i Stockholm år 1967, vikt 8,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd 0,48 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,27 ctv enligt gravyr, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, 31 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI-P1, stl 20 mm, vikt 5,6 g.
ARMRING, 18K guld, 107 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI-P1 öppningsbar, vikt 11,9 g.
SALTKAR, ett par, silver, glasinsats, med 2 tillhörande skedar, Hallbergs, Stockholm 1900-talets första hälft, vikt 91 g.
CARL TENGSTEDT (1819-1862), 6 matskedar, silver, Engelsk Snäck, Göteborg 1855, vikt 453,3 g.
8 MATSKEDAR, silver, Svensk Dubbelrefflad, Kjellberg, Möller, 1800-talets tidigare hälft, vikt 537,9 g, reliefmonogram.
JACOB LAMPA (1757-1787), silver, matsked, enkelräfflad rund, Stockholm 1772, vikt 78,5 g, monogram på baksidan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 19 cm, vikt 7,1 g.
HENRIK WITTKOPF (1745-1777), matsked, silver, Stockholm 1767, vikt 61,4 g, graverad vapensköld på baksidan.
BROSCH, 14K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/SI, mått 4,5x3,5 cm, vikt 9,5 g, nål ej i guld.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 1,2 g, stift.