Avslutad | Klassiska – Lördag 22 december 2012
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 2,14 ctv enligt gravyr, ca TW/P1, längd 18 cm, vikt 14,0 g, en diamant med nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragder, briljanter ca 0,40 ctv, ca W/P, stift/clips, vikt 6,2 g.
MATSILVER, 20 delar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 bordsknivar samt 2 smörknivar med stålblad, modell Rosenholm, GAB, Stockholm 1970-tal, totalvikt 985,8 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, GAB, Stockholm 1972, diameter 7,5 cm, höjd 5 cm, vikt 111,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 3,60 ct (2 små skador), 12 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca Cr(J)/SI (1 nagg på 1 dia), stl 19,75 mm, vikt 6,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,20 mm lås i 14K guld, hänge 14 guld, odlad Tahitipärla, droppformad, 18 diamanter ca 0,20 ctv, collierets längd 42 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, Bo Andersson, Uppsala 1993, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca TW/VS, tillv av Lantz 1981, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,70 ct, 6 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, Lantz 1977, stl 14,75 mm, vikt 8,2 g.