141 - 160 av 302
1...789...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2012

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,71 ct, ca Cr(J)/P1, inneslutning som når ytan, GIA diamond dossier nr 2116327979, stl 17 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 15 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljant slipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,5 g, en diamant är skadad.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE, silver, delvis förgyllt, röd emalj, orientaliska pärlor, porträtt av en kerub, antik, förmodligen 1800-talets första hälft, mått 5,5 x 4,5 cm, vikt 12,1 g, etui, innerglaset på porträtt trasigt, lagningar på baksidan, utbytt ögla.

3 200 kr

Utrop: 3 400 kr

SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, svart emalj dekor, 1 mediumslipad diamant samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, 40 åttkant- samt gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Stockholm 1951, ca stl 17,25 mm, vikt 12,5 g, emalj med skador, nagg på mittstenens rondist, mindre skador på ett fåtal av de mindre diamanterna, skenan avsågad längst ned. (d).

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ametist ca 5,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,8 ctv, ca TW-W/P1, stl 18,5 mm, vikt 6,7 g.

5 100 kr

Utrop: 3 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 6,5-7 mm, lås 14K, 3 rader, längd 44 cm.

Utrop: 2 600 kr

BESTICKSSERVIS, 138 delar, Olga, silver, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 12 mockaskedar, 4 smörknivar, 1 såsslev, 4 Martiniskedar, 1 sillgaffel, 2 raguskedar, Hallbergs Stockholm 1950-tal, vikt 7159,4 g.

28 000 kr

Utrop: 32 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, Stockholm 1967, vikt 2,4 g.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 6 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 ovalslipade ametister, 56 briljantslipade dimanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, stift, vikt 5,0 g.

4 300 kr

Utrop: 3 500 kr

H. STRÖMDAHL, pärlörhängen, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 6,9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 2,4 g.

2 200 kr

Utrop: 1 500 kr

MATSKEDAR, 8 st, silver, bland annat Nils Limnelius, Olof Hellbom, Lucas Von Der Hagen. Stockholm 1800-talets första hälft varav en sked 1765, vikt 481,8 g, monogram.

Utrop: 3 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, smaragd ca 5,10 ct, 257 briljanter ca 6,25 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 32,8 g, etui.

Utrop: 88 000 kr

RING, platina/18K vitguld, 3 gammal- och 14 rosenslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, samt 5 blå stenar (1 saknas), stl 19,25 mm, vikt 3,9 g.

3 400 kr

Utrop: 3 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,93 ctv, ca W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, stenarna sitter något löst i sina fattningar.

Utrop: 4 600 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, odlade pärlor, 3-radigt, ca 6,1-6,4 mm, längd 23 cm, lås 14K guld 20 rubiner, 2 skadade, nagg,

Utrop: 3 500 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, 1,73 ct, förseglad, ovalslipad, IGI cert F1H01834, + cert från Diamantfinans AB.

Utrop: 1 500 kr

COLLIER, 18K guld, ankarlänk, längd 49 cm, Bergkvara 1980, vikt 46,7 g.

Utrop: 16 400 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, briljtslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.

3 600 kr

Utrop: 2 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 5,0 g, stift.

4 100 kr

Utrop: 3 300 kr