Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2012
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,71 ct, ca Cr(J)/P1, inneslutning som når ytan, GIA diamond dossier nr 2116327979, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljant slipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,5 g, en diamant är skadad.
HÄNGE, silver, delvis förgyllt, röd emalj, orientaliska pärlor, porträtt av en kerub, antik, förmodligen 1800-talets första hälft, mått 5,5 x 4,5 cm, vikt 12,1 g, etui, innerglaset på porträtt trasigt, lagningar på baksidan, utbytt ögla.
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, svart emalj dekor, 1 mediumslipad diamant samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, 40 åttkant- samt gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Stockholm 1951, ca stl 17,25 mm, vikt 12,5 g, emalj med skador, nagg på mittstenens rondist, mindre skador på ett fåtal av de mindre diamanterna, skenan avsågad längst ned. (d).
CARMOSÉRING, 18K guld, ametist ca 5,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,8 ctv, ca TW-W/P1, stl 18,5 mm, vikt 6,7 g.
BESTICKSSERVIS, 138 delar, Olga, silver, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 12 mockaskedar, 4 smörknivar, 1 såsslev, 4 Martiniskedar, 1 sillgaffel, 2 raguskedar, Hallbergs Stockholm 1950-tal, vikt 7159,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, Stockholm 1967, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 ovalslipade ametister, 56 briljantslipade dimanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, stift, vikt 5,0 g.
H. STRÖMDAHL, pärlörhängen, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 6,9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 2,4 g.
MATSKEDAR, 8 st, silver, bland annat Nils Limnelius, Olof Hellbom, Lucas Von Der Hagen. Stockholm 1800-talets första hälft varav en sked 1765, vikt 481,8 g, monogram.
COLLIER, 18K vitguld, smaragd ca 5,10 ct, 257 briljanter ca 6,25 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 32,8 g, etui.
RING, platina/18K vitguld, 3 gammal- och 14 rosenslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, samt 5 blå stenar (1 saknas), stl 19,25 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,93 ctv, ca W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, stenarna sitter något löst i sina fattningar.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, 3-radigt, ca 6,1-6,4 mm, längd 23 cm, lås 14K guld 20 rubiner, 2 skadade, nagg,
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, 1,73 ct, förseglad, ovalslipad, IGI cert F1H01834, + cert från Diamantfinans AB.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, briljtslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.