Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2012
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 9,3 mm, brosch som lås, 18K guld, citrin, odlade pärlor, Hellström & Åhrling, Stockholm 1965, längd 40 cm.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS, 1 diamant skadad, nagg, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, topas ca 11,00 ct, Nordguld, Ahlberg & Bergman Stockholm 1951, stl 17 mm, vikt 8,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, ametist ca 2,00 ct, 6 briljantslipade diamanter 0,18 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 8x5,5 mm, lås samt avkortare i 18K vitguld med safirer och åttkantslipade diamanter, längd ca 88 cm, etui.
COLLIER, vita opalkulor ca 3,5- 5,6 mm, doserat, 2-radigt, lås i 14K rodierat guld med rosenslipade diamanter, längd 50 cm.
LUKTDOSA, 18K guld, Thedodor Barkman (1799-1867), Varberg 1841, diameter 3 cm, vikt 9,9 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld/platina, blå emalj, rosenstenar, omkring 1900, diameter 2,8 cm, vikt 11,9 g, mindre skador på emalj, någon rosensten med nagg.
RING, 18K guld, 5 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G- J)/SI, nagg på en dia, tillv 1984, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
ARMRING, 18K guld, 120 st briljanter ca 1,20 ctv ca TW/VS, öppen flexibel vikt 60,4 g
2 RINGAR, 18K guld/vitguld 68 briljanter ca 2,0 ctv, TW/VVS-VS (1 skadad), stl. 18,25 mm, vikt 12,8 g.
RING, 18K guld, 3 briljanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 23,6 g, svenska stämplar.
ARMBAND, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter, 1,03 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS, svensk importstämpel, längd 18,5 cm, vikt 22,4 g.