Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 november 2012
COLLIER, ARMBAND, silver, filigran, turkos sten, längd 70 cm, armband 17 cm, vikt 23,7 g.
ERIK BURMAN (1796-1821), snusdosa, silver, invändigt förgylld, Stockholm 1810, 6,5x4 cm, vikt 40,7 g, mindre skador.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tesi, Göteborg 1967, fyllda, höjd 9 cm, vikt 373,7 g, något sned i manschetten.
COLLIER, silver, odlad pärla, markasiter, genombrutet, 1900-talets början, kedja längd 52 cm, höjd 5 cm, vikt 8,0 g
Smycken Medaljong
MEDALJONG, silver, emalj, dekor med bandrosett, omkring 1900, kedja 56 cm, vikt 17,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/VS-P1 (1 mindre skada, 1 nagg), stl 21,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, smaragd ca 0,75 ct, inneslutningar (sprickor) som når ytan, briljant ca 0,06 ct, ca Cr(J)/SI, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca TW/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv (en trasig) ca W/VS, stl 21+ mm, vikt 3,4 g.
RING, titan, 3 briljantslipade diamanter 0,27 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 2,5-6,5 mm, doserat, lås, silver med pärla, längd 52,5 cm, säkerhetskedja.
Accessoarer Tändare
DUPONT, tändare, i förgylld metall, nr FE2099, höjd 4,8 cm, i originaletui, med cert.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,22 ctv, 2 skadade, längd 43 cm, vikt 2,1 g.