Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 november 2012
COLLIER OCH ARMBAND sterlingsilver, matterad yta, längd 43,5 cm resp 19 cm, vikt totalt 35,2 g.
RING, sterlingsilver, svart mineral, stl 15,25 mm, MB Silver, Västerås 1995, vikt 7,1 g.
COLLIER OCH ARMBAND sterlingsilver, snurrad ormlänk och kullänk, längd 44 cm resp 18,8 cm, vikt totalt 18,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 8 åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, W/VS enligt gravyr, stl 18,5 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,4-6,5 mm, doserat, lås i silver med pärla och strass, längd 50 cm.
BROSCH, ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, filigran, i form av blommor, diameter 5 cm på brosch, örhängen med snurrebussar, totalvikt 29,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,27 ct enligt gravyr, ca Ca(N)/SI, Borås Guldsmedja AB 1983, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld med 5 vita opaler, stl 17,0 mm, engelska stämplar, vikt 2,3 g (små skador).
BROSCH, 14K guld, små äkta halvpärlor, plats för foto baktill, vikt 10,1 g, säkerhetskedja.
HÄNGE, silver, tennisracket, gjuten signatur av Björn Borg, Sporrong, mått 4 x 1,5 cm, vikt 5,3 g.
ARMBAND, sterlingsilver, svarta stenar, markasiter, 4 markasiter saknas, längd 18 cm, vikt 21,0 g.