Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2012
STRÖMDAHLS, kedja/hänge, Stjärnringen, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt cert, ca TW(G)/SI, längd 44 cm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,41 ct enligt gravyr, ca TW/VVS-VS stl 17 mm+, vikt 12,4 g, Bergkvara.
HÄNGE, 18K vitguld, 13.0 g design TOCCAI ca 85 diamanter ca 0.80 kedja längd 42 cm
Visa varaSmycken Ring
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 8 g.
ENSTENSRING, palladium, briljant ca 0,39 ct, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, Artinians Juveler Stockholm 2007, etui.
ARMRING, silver, rosenkvarts, natursten, 5 x 4,5 cm, öppen modell vikt 49,2 g, Stenlya Bengtssin & co, Dalarö 1966.
ALTON, ring, 18K guld/silver, odlad pärla 9 mm, 3 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 13,2 g.
KUPITTAAN, KULTA, ring, sterlingsilver, citriner, nagg på en, stl 17,5, justerbar, vikt 13,9 g, Finland.
ÅKE BERMAN, ring sterlingsilver, fasetterad sten, nagg, förgylld del, stl 17 mm, vikt 11,6 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, sterlingsilver, höjd 24, 12 och 5 cm, trähandtag, silvervikt 1119,4 g, kartong.
OLLE OHLSSON, hänge, sterlingsilver, ansikte, kedja, silver, venezia, längd 52 cm, vikt 8,6 g. (d)
TÅRTSPADE, silver/rostfritt, modell Uppsala, design Eric Löfman, Mema 1994, längd 26,5 cm, vikt 84,7 g.
REY URBAN, ring, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1975, stl 16,25, vikt 8,2 g.