Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2012
RING, 18K guld, delvis rodierat, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr(I)/SI-P stl 17,5 mm, vikt 5,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, GD&Co, Malmö 1985, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, citrin ca 3,00 ct, Waldemar Jonsson Skara 1960/70-tal, stl 16,5 mm, vikt 7,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, River(D)/VS1, IGI report F5B22537, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
ROLF FRIDSTRÖM, stel collier, sterlingsilver, bergkristall, Stockholm 1988, vikt 104,3 g.
ROLF FRIDSTRÖM, ring, sterlingsilver, ametist, Stockholm 1975, stl 16,75 mm, vikt 13,9 g, ametisten sitter löst, sargfattning sliten.
SCHALIN, alliansring 18K vitguld 14 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, gravyr.
SCHALIN, ring 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, TW/VVS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TW/VVS, totalt 0,45 ct enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, inneslutnings som når ytan och naturlig hålighet, stift, vikt 1,1 g, snurrebussar i plast.
RING, 18K rodierat guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS-VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, ca TCr(I)/SI2, HRD certifikat nr 1202252002, 46 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, TW/VVS enligt gravyr, stl 16,75 mm, Stockholm 1977, vikt 2,3 g.