Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2012
RING, 18K vitguld, 5 briljant- och 3 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Malmö 1975, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
BRILJANTSLIPAD DIAMANT, 1,0 ct, TW(F)/VS2, HRD certifikat nr 12025521001, plomberad.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 4 delar, silver, mockakanna, gräddkanna, sockerskål, fat, nyrokokostil, GEWE Malmö 1967-1972, kanna höjd 20 cm, vikt 1167,8 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, 18K guld, konkav, dekor med rocailler, nyrokoko, Frankrike 1819-1838, oidentifierad mästarstämpel, 7,5x5,5 cm, vikt 53,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, odlade och orientaliska pärlor, rubiner, safirer, längd 47,5 cm, vikt 11,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, jade, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/P, 1 diamant skadad, stift, vikt 6,6 g, 1 snurrebuss saknas.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 4 odlade pärlor ca 8,7 mm, 4 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/P, 1 diamant skadad, stift, vikt 6,7 g.
MATSILVER, 36 delar, silver, Uppsala, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, Markströms, Uppsala 1970-tal, vikt 932 g, 3 etuin.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, 4 cabochonslipade blå safirer, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 18,8 cm, vikt 17 g.
COLLIER, 18K guld, pansarlänk, cabochonslipad blå safir ca 2,20 ct, briljant ca 0,10 ct, ca TW/SI, längd 42 cm, vikt 35,2 g.
DIAMANT, mediumslipad, 2,07 ct, ca Ca(N)/SI2, inneslutning som når ytan, 2 naturaler på rondisten.
ARMRING, 18K guld, 5 odlade pärlor, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/SI, öppningsbar, vikt 13,8 g.
ARMRING, 18K guld, bergkristall (culetten sliten), öppningsbar, tillv 1951, vikt 11,3 g.
Silver Vas
VAS, silver, förgylld insida, Grönroos Kristianstad 1939, höjd 25,1 cm, vikt 548,1 g, liten buckla på foten.
BROSCH, 18K guld, glas med vita rosor i motiv, 4 cm i diameter, vikt 12 g, Uppsala 1947.