Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2012
RING, 18K rodierat guld, 22 briljanter ca 0,30 ctv, 2 skadade, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
HÄNGE, 18K guld, halvpärlor och en flodpärla, längd 5,8 cm, GD&Co, Malmö 1950, vikt 7 g.
RING, 18K trefärgat guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 8,1 g.
Silver Kaffeservis
KAFFEKANNA, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1861, höjd 20,5 cm, vikt 353,4 g, små bucklor, handtaget sitter något löst.
GEORG JENSEN, 18K vitguld, "Fusion", 8 briljanter 0,16 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, originaletui.
BROSCH, 18K vitguld, äkta sötvattenspärla ca 11 mm, 9 briljanter ca 0,72 ctv, ca W/VS, vikt 16,9 g, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1950.
BROSCH, silver, förgylld baksida, nål i 18K guld, antik, 27 rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, fransk stämpel, vikt 15 g, tennlödningar.
HUGO STRÖMDAHL, brosch, 18K vitt/rött/gult guld, Stockholm, blad, mått 6 x 2,5 cm, vikt 13,8 g, originaletui.
RING, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, Kurt Ribbhagen Stockholm, stl 17,75 mm, vikt 18,5 g, porositet i guldet på ringens sida där det även finns en avlång hålighet,
RING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 9,4 g.