Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2012
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 89109, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1900.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr. 104504, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1940.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 78368, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 199342, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, monogram, bucklor, ca 1895.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 66389, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 131287, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monorgram, bucklor, ca 1910.
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 22588791, Ref nr. ST 165.001, Boett nr. 165.001, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 96663, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1925, etui (Knut Gelhaar, 16. Tegnérgatan 16. Stockholm).
IWC, fickur, 52 mm, savonett, Cal 53 , Serie nr. 422720, Boett nr. 451228, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1908, läderpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 18038 Serie nr. 9330846, Cal 3055, Verk nr. 1196432, Boett nr. 18000, herrur, 35,5 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, diamanturtavla (8 diamanter, 2 baguetter), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385-J11/55 ca 1985, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. W547045, Cal 3135, Verk nr. 6972799, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H-18-W10/455 B, ca 1995, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC, Cal ETA 7001, Serie nr. 490, Ref nr. WT 6201-97/1, herrur, 40 mm, stål, analog/manuell, digital/quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert (ej ifyllt), ca 1998, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Cal ETA 2824-2, Ref nr RSG, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1998, box.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 1998, box.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Polerouter De Luxe, "Joyeria Milos", Cal 138SS, herrur, 36 mm, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, läderband, ca 1956.
BREITLING, Callisto, Cal 57, Serie nr. 19758, Ref nr. B57045, herrur, 34,5 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1993.
TISSOT, PRC 200, Cal ETA 2836-2, Ref nr. T014.430.16.037.00, Boett nr. 10BG0488723, herrur, 39 mm, stål, automatisk, dag, datum, glasbaksida, läderband, cert, augusti 2011, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Seiko
SEIKO, Sapphire Titanium, 100M, Cal 7N43, Serie nr. 150953, Ref nr. SGG727P1, Boett nr. 7N43-0AS0, herrur, 37,5 mm, titanium, quartz, safirglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 2011.
SEIKO, Kinetic, (100M), Cal 5M62, Serie nr. 1D6632, Ref nr.SKA519P1, Boett nr. 5M62-0CW0, herrur, 40 mm, stål, kinetic, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2011.