201 - 220 av 385
1...101112...20 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2012

Klubbad för

OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 482, Serie nr. 16900666, Boett nr. 369286/7049D, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk i 18K guld, längd 154-158 mm, totalvikt 20,1 gram, ca 1959.

Utrop: 6 200 kr

BREITLING, Chronomat B01, "Tachymetre", Chronometre, Cal B01, Verk nr. 3005290, Serie nr. 3005290, Ref nr. AB011012, Boett nr. 2409 B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W3909/375 A, cert, oktober 2010, box (skadad), ytterkartong.

Utrop: 39 000 kr

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, Laureato, EVO 3, Cal 33C0 (GP3300), Verk nr. 03023, Serie nr. 126, Ref nr. 8018, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, cert, oktober 2004, box, ytterkartong.

Utrop: 33 000 kr

Klockor Perrelet

PERRELET, 1777, Dual Time, Cal ETA 2892 A2, Boett nr. A1019/A0073, herrur, 35,5 x 39 (52,5) mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, två tidzoner, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. A1015B, cert (ej ifyllt), ca 2005, box, ytterkartong.

Utrop: 6 500 kr

SEIKO, Sportura, Kinetic, kronograf, herrur, 41 x 43 mm, Cal 7L22A, Ref nr. 7L22-0AD0, Serie nr. 462770, stål, kinetic, datum, glasbaksida, skadad boett, integrerad länk, viklås. ca 2005.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

BREITLING, Chronomat Evolution, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2545892, Serie nr. 2545892, Ref nr. H13356, Boett nr. 1607B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, briljantkrans (40 st. ca TW-VVS, ca 1,14 ctv), läderband, viklås 18K rosa guld, chronometer certifikat, diamant certifikat, cert, juli 2007, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 382/500).

98 000 kr

Utrop: 99 000 kr

CARTIER, Tank Francaise, Cal 016, Ref nr. W50002N2, Boett nr. 1820/CC524202, damur, 20 x 17,5 (25) mm, 18K guld, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. CL, totalvikt 73,9 gram, ca 1999.

42 000 kr

Utrop: 44 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 825, Serie nr. 1952437, Ref nr. 855, Boett nr. 1141364, herrur, 37 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla, skadad bakboett (larmstift), ca 1968, metallänk ej original.

9 200 kr

Utrop: 7 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer, Ref nr. 16710, Serie nr. N296625, Cal 3185, Verk nr. 6119487, Boett nr. 16710, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78360-R2/501 B, cert, juli 1992, box, ytterkartong.

26 000 kr

Utrop: 27 000 kr

OMEGA, De Ville, "Ile de France", Cal 1378, Serie nr. 53293858, Ref nr. MD 395.0876, Boett nr. 395.0876.2, herrur, 26 x 31 mm, doublé (20 mm), quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1451/438, ca 1991.

Utrop: 3 200 kr

Klockor Fortis

FORTIS, Flieger 24H, Cal ETA 2893-2, Boett nr. 596.10.148, herrur, 40 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2000.

3 800 kr

Utrop: 2 400 kr

OMEGA, fickur, 48 mm, "Rödtolva", Serie nr. 5372998, Boett nr. 6461936, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, etui.

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr

TAG HEUER, 2000, Cal LWO 283 (ETA 2892-2), Ref nr. 154.006, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 325/3, ca 1990.

Utrop: 4 300 kr

Klockor Rado

RADO, Integral, Jubilé, Serie nr. 03828060, Boett nr. 160.0381.3, herrur, 24 x 28,5 (34,5) mm, high-tech ceramics, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 04401, ca 1999, box, ytterkartong.

Utrop: 3 300 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917F, Serie nr. 7235706, Cal 2030, Verk nr. 946052, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. F/468, cert, september 1982, box, ytterkartong.

Utrop: 8 500 kr

MORMORSUR, jaktur, 38,5 mm, Boett nr. 15989, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1900, etui.

3 500 kr

Utrop: 3 400 kr

FICKUR, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 63135, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910, etui (CG Hallberg Hofjuvelerare).

6 500 kr

Utrop: 5 500 kr

FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 27747, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, skadad boett, bucklor, ca 1890, etui (Gustave Wolfers, Rue de la Madeleine 35, Bruxelles).

7 800 kr

Utrop: 6 500 kr

FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 171834, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, skadad boett, bucklor, ca 1900.

5 400 kr

Utrop: 5 500 kr

OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4545610, Boett nr. 5191382, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1914.

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr