Avslutad | Klockor – Lördag 1 september 2012
SEIKO, Calculator Memory, Serie nr. 242205, Boett nr. C515-5009, herrur, 32,5 x 46,5 mm, stål, digital, quartz, hardlexglas, miniräknare, originallänk, viklås, Ref nr. C321, ca 1983.
BREITLING, Colt Oceane (500m/1650FT), Chronometre, Cal 77, Verk nr. 402830, Serie nr. 402830, Ref nr. A77350, Boett nr. 0203 B5 damur, 33,8 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, Fighterlänk, viklås, Ref nr. S3602/825A, cert, maj 2003, box, ytterkartong.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Serie nr. 18 068658, damur, 24 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, integrerat läderband, originalspänne, cert, november, 1985, box.
BREITLING, Cockpit Lady (100M/330FT), Chronometre, Cal 71, Serie nr. 776403, Ref nr. B71356, Boett nr. 3304 B4, damur, 31,8 mm, bicolour, SuperQuartz, safirglas, datum, diamanturtavla (8/8, 8 st.), läderband, originalspänne, ca 2004, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 35,5 mm, Cal 283, Serie nr. 13225335, Ref nr. OJ 2624, Boett nr. 11095575/2624, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1952, metallänk ej original.
BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 28469, Serie nr. 28469, Ref nr. B13350, kronograf, herrur, 39 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S1299/300 A, cert (ej komplett), ca december 1999, box (defekt), ytterkartong (ej komplett).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. E134600, Cal 3135, Verk nr. 5479259, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H18-O5/455 B, cert, oktober 1990, ytterkartong.
must de CARTIER, Must 21, Cal 81, Boett nr. 901034579, herrur, 31 mm, bicolour, quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
TAG HEUER, Link, Ref nr. WJF2111, Serie nr. SL3466, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, Ref nr. FAA005-Y-P5/3083Y, cert, oktober 2005, etui.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10685523, Ref nr. CK 2383, Boett nr. 2383-4, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1946.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 52, Serie nr. 408734, Boett nr. 461656, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1908, etui (Fabian Höglund, Drottninggatan 39, Stockholm).
IWC, fickur, 50,5 mm, Cal 57, Serie nr. 611014, Boett nr. 678088, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, ca 1914.
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 6875459, Boett nr. 7572283, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1927.
Klockor Ulysse Nardin
U. NARDIN, Locle & Genève, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 405669, Boett nr. 337722, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1920.
LONGINES, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal 19.74 N, Serie nr. 4517240, Boett nr. 4517240, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1927.
HARRIS & SHAFER Co, Washington, fickur, 48,5 mm, savonett, Serie nr. 1289453, Boett nr. 6442543, 14K guld, ankargång, 17 stenar, skadad urtavla, Boett signerad B.W.C.Co, bucklor, ca 1910.
LONGINES, Conquest Dichro, Cal 195, Ref nr. L1.622.4, Boett nr. 27560312, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, analog/digital, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 27587, servad maj 2012, ca 1996.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Cal 150 TEEE, Serie nr. L 13954, Ref nr. LCV 29 S, damur, 29 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. CH3.00, cert, november 2002, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179173, Serie nr. D951972, Cal 2235, Verk nr. A 1729342, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63133-OP6, cert, oktober 2006, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 7034575, Cal 2030, Verk nr. 960258, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-I/68 B, totalvikt 67,1 gram, cert, juli 1982, box (ej komplett).