Avslutad | Klockor – Lördag 1 september 2012
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 69173, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1915, kedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, "Rödtolva", Boett nr. 4440783, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, defekt, bucklor, ca 1909, kedja i gulmetall.
OMEGA, mormorsur, 33,5 mm, Boett nr. 4440979, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1909.
Klockor Chopard
L-U. CHOPARD, Geneve, damur, 17 mm, Cal , Boett nr. D 6039, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 174-178 mm, totalvikt 29,1 gram, ca 1980.
OMEGA, herrur, 29 mm, Cal 620, Serie nr. 26235865, Ref nr. BD 626340, Boett nr. D6649/626340, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1968.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 35 mm, Cal K800/CW, Serie nr. 1340088, Ref nr. E 284, Boett nr. 863268 A, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, läderband, ca 1958.
ZENITH, Acropolis, Ref nr. 02.7000.333, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1995, box.
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 328510, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, motiv, ca 1930.
CARTIER, VLC, Cal 66, Boett nr. 660101264, damur, 19,5 mm, 18K guld, quartz, mineralglas, defekt, integrerat läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Aluminium, Serie nr. L 15289, Ref nr. AL 29 TA, damur, 29 mm, aluminium/gummi, quartz, safirglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne i aluminium, ca 2000.
Klockor Corum
CORUM, herrur, 31 mm, Verk nr. 203641, Serie nr. 354035, Boett nr. 44240B5 8, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 174-177 mm, totalvikt 64,1 gram, cert (ej signerat), ca 1980.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. V489907, Cal 4130, Verk nr. C 0452054, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78590-PJ10, ca 2008.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Mini, Cal 66, Serie nr. 300, Ref nr. 966901, damur, 24,5 mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (12 st. 8/8), integrerad originallänk, Ref nr. 0187, längd 172 mm, cert, september 1990.
must de CARTIER, Must II, Serie nr. 001103, Ref nr. 1815 1, midsize, 32,5 mm, silver, quartz, mineralglas, liten sekundvisare, läderband, viklås, ca 1995, box ytterkartong.
must de CARTIER, VLC, Serie nr. 021398, Ref nr. 590003, herrur, 30 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, integrerat läderband, viklås, cert (ej ifyllt), ca 1995, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Collisée, Serie nr. 060418, Ref nr. 590002, damur, 24 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, cert (ej ifyllt), ca 1995, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Must II, Serie nr. 003601, Ref nr. 1800 1, midsize, 32,5 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, datum, läderband, viklås, ca 1995, box.
ROLEX, Oysterdate, Precision, Ref nr. 6466, Serie nr. 1090112, Cal 1215, Verk nr. 558, Boett nr. 6466, midsize, 30 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, Oysterlänk (folded), viklås, Ref nr. 7835/362, tillverkad tredje kvartalet 1964.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 17456058, Ref nr. OT 14393, Boett nr. 14393/4 SC.11, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1960, metallänk ej original.