Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 augusti 2012
Klockor Birka
BIRKA, damur, 21 mm, Boett nr. 12884, 14K guld (Boliden), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.
Klockor Swatch
SWATCH, Chrono, Hole In One, Ref nr. SCG106, kronograf, herrur, 37,3 mm, plast, quartz, plexiglas, integrerat plastband, originalspänne, ca 1995, etui.
must de Cartier, Tank, Cal 057, Ref nr. 3 66001, Boett nr. 88160, damur, 20,5 x 20 (28), mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, defekt, läderband, originalspänne, ca 1990.
CERTINA, herrur, 33 mm, Ref nr. 115.1086.41A, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1990.
TISSOT, Sari, Cal 2403, Serie nr. 19688614, Boett nr. 10821, damur, 24,5 x 18 mm, stål, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1974.
Klockor Roamer
ROAMER, herrur, 29,5 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
CERTINA, Argonaut 285, Ref nr. 825.1285.41, damur, 28 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
ZENITH, damur, 25 mm, Boett nr. 20.0516.355, doublé (20 micron), manuell, mineralglas, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 88591, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, motiv, ca 1890.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 154792, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, bucklor, ca 1860.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 54 mm, Serie nr. 14599175, Boett nr. 8244000, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, motiv (hjort), buckla, ca 1906.
TISSOT, Seastar, Boett nr. B.978/979, herrur, 33,5 mm, gulmetall, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, ca 1999, metallänk ej original.
CERTINA, herrur, 35,5 mm, Boett nr. 1537636, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1955, metallänk ej original.
VIKING, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 242618, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1930.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 393, silver, cylindergång, skadad urtavla, timvisare saknas, bucklor, ca 1890.