Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 augusti 2012
Klockor Zodiac
ZODIAC, Ref nr. Z0712, Boett nr. 00160, kronograf (defekt), herrur, 44 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2008.
Klockor Waltham
A.W. Co WALTHAM, fickur, 50 mm, savonett, Cal Hillside, Serie nr. 2172546, Boett nr. H1669, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, läderpåse, ca 1884.
TISSOT, Seastar Seven, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
OMEGA, De Ville, Cal 625, Serie nr. 37164176, Ref nr. MD 511.0375, Boett nr. 511.0375, damur, 26 x 23,5 mm, doublé (20 micron), manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
LONGINES, Silver Arrow, Cal 23 Z SD, Serie nr. 8465425, Ref nr. 9104-3, Boett nr. 494, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1952.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALBAND, 2 st. till Omega herrur, bredd 20/14 mm, blått, originalspänne i vitmetall, ca 1970.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALBAND, till Omega herrur, bredd 20/14 mm, blått, originalspänne i vitmetall, ca 1970.
Klocktillbehör Fickur
ETUI, till fickur, "G.W. Linderoth, Hovurmakare, 28 Drottninggatan 28, Stockholm", 87 x 105 x 24 mm, skadat, ca 1930.
Klocktillbehör Omega
Klockor Emporio Armani
EMPORIO ARMANI, Ref nr. AR-5433, damur, 16 x 26 (35) mm, stål, quartz, minerglas, integrerad originallänk, längd 176 mm, ca 2008, box, ytterkartong.
Klockor DKNY
DKNY, damur, 37 mm, Ref nr. NY 4333, Boett nr. 860806, stål, quartz, mineralglas, pärlemorurtavla, strass, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 8610700, ca 2004.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 32 mm, Ref nr. 9200 M, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, datum, skadad boett, integrerad originallänk, längd 212 mm, ca 1990, box.
Klockor Gant
GANT, Sea Gate, Ref nr. 1008, kronograf, herrur, 46 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerad originallänk, viklås, ca 2007, box, ytterkartong.
Klockor Gant
GANT, West Creek, Ref nr. 1037, herrur, 44 mm, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 2007, box, ytterkartong.
Klockor Gant
GANT, Prestige, Park Hill, Ref nr. 1000, herrur, 42,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2007, box, ytterkartong.
MUTEWATCH, "Charcoal grey", unisex, 25,5 x 41 mm, digital, quartz, gummi, tyst alarm, integrerat gummiband, ca 2012, box.
"WALLERIUS i Nörrköping", fickur, 60 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, defekt, bucklor, ca 1820.
Klockor Bordsur
LEUCHARS & SON, Geffroy Sr, bordsur, 50 x 58 x 33 mm, Serie nr. 146, mekanisk, ankargång, läder / gulmetall, skadad urtavla, skador på fodral, ca, 1910, etui.