Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2012
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 3 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,6 g, Stockholm.
HÄNGE, sterling silver, citrin, 6 halvpärlor odlade sötvatten, längd 6,2 cm plus ögla, vikt 29,2 g.
ARMBAND, sterling silver, ametist/prasiolit/citrin/bergkristall/rökkvarts, 2 rader, längd 18,5-21 cm.
DAVID ANDERSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, emalj, Norge 1960-tal, diameter 2 cm, vikt 6,5 g, clips.
HÄNGE, silver, lapis lazuli, labradorit, tigeröga, färgstenar, bredd 5,3 cm, vikt 25,5 g.
BROSCH, silver, svart sten, markasiter, 3x3,8 cm, liten ögla för kedja, vikt 8,2 g, en klo saknas på baksidan.
HÄNGE, sterling silver, turkosfärgad sten, blå topas, längd totalt 7,3 cm, vikt 13,0 g.
BROSCH, julgran, sterling silver, markasiter, rött litet hjärta, höjd 4,1 cm, vikt 7,1 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
MATS JONASSON, målerås,kedja/hänge, blå kristall, silver, läderrem ca 42 cm.
Speglar Mindre speglar
CHRISTIAN F. HEISE, spegel, silver, fasetterat glas, dekor med pärlstav, Danmark tidigt 1900-tal, diameter 15,5 cm, längd 28,5 cm, monogram, glas skadat, något sliten kant.
HÄNGE, 14K guld, odlad sötvattenspärla, oval, ca ca 8,2 x 7,2 mm, svart briljant ca 0,02 ct, längd 2,1 cm, vikt 1,2 g, tygsnodd med silverdetaljer Pandora.