Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2012
ÖRHÄNGEN, 7 PAR, silver, odlade sötvattenspärlor, bouton, 7-7,5 mm, vit/aprikos/blå/grå/svart/röd/brun färgade, stift.
SNIDAD FIGUR, Tucan (tropisk fågel) 5,3 cm hög, snidad av äkta mineral, basen är del av ametistgeod, höjd 3 cm.
HÄNGE, 18K rodierat guld, hjärtformat med smaragd ca 0,40 ct, 8 briljanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr/SI (1 nagg), vikt 1,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, 4 stycken dubbla längder, tvinnade, längd ca 65 cm, avtagbart gulmetallås.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad pärla 7 mm, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round ca 4/7,5 mm, gröna stenar, längd ca 100 cm.
ARMBAND, 5 ST, odlade sötvattenspärlor, barocka, silver, onyx, turkosa/vita/rosa stenar, gulmetallås.
BROSCH, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, vit/svart bouton/droppform 9,6/7,6 mm, glas, vikt 11,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, gula färgade ca 8,5 mm, silverkulor och lås, längd 46 cm.
COLLIER, förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor, off round/droppform, vit/rosa/svart, längd 41-46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, bouton, turkosfärgade stenar, gulmetall, 2 rader, längd 75 cm.
PÄRLCOLLIER, 4 ST, odlade sötvattenspärlor, barocka, vit/rosa/röd färgade, granater, silverlås, längd ca 45 cm.