Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2012
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter samt 14 baguettslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-Ca/SI-P (nagg, mindre skador), längd 44 cm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, sterling silver, Hellströms Södertälje 1955, ca 17,5 cm, vikt 48,9 g, öppningsbart.
HÄNGE/KEDJA, BROSCH, silver, snäckskalscamé, markasiter, längd 46 cm, brosch Bruno Grun &Co Stockholm 1950, vikt 9,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, svarta färgade, silverlås, längd med ställbart lås max 62 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, vit/aprokos, 7,5-8,5 mm, längd ca 164 cm.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2 st, odlade sötvattenspärlor, barocka halvpärlor, vit/aprikos/grå, elastiska.